Materiały kompozytowe wokół nas
Chociaż nie zawsze jesteśmy tego świadomi, wyroby z materiałów kompozytowych towarzyszą nam w domu, w pracy, a także podczas przechadzek na świeżym powietrzu. Zacznijmy jednak od początku. Kompozytem nazywamy materiał, który ma strukturę niejednorodną, najczęściej składającą się z dwóch lub więcej komponentów. Takie materiały mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach.
Od kiedy używano materiałów kompozytowych?
Nie jest to znany fakt, ale do materiałów kompozytowych zalicza się przykładowo chińska laka. Jest to materiał powstający po nasączeniu wielu arkuszy papieru sokiem żywicznym pochodzącym ze specjalnej rośliny. Ten kompozyt wykorzystywano do wyrobu naczyń i mebli. Pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z V w. p.n.e. Wiele osób porównuje sklejkę sprzed wieków do sklejki drewnianej dostępnej w dzisiejszych czasach.
Elementy składowe kompozytu
O ile określenie „komponent konstrukcyjny” (materiał wykorzystywany do produkcji kompozytu zapewniający odporność na zmianę kształtu) nie jest wszystkim dobrze znany, o tyle materiały, które zaliczamy do tej kategorii, są powszechne. Należą do nich m.in.:
- włókno szklane,
- kwarc,
- azbest,
- kevlar,
- włókno węglowe.
Niezbędne w tym przypadku jest również wskazanie lepiszczy nadających materiałowi kompozytowemu elastyczność, twardość oraz spójność. Należą do nich m.in. żywice syntetyczne oparte na:
- poliestrach,
- polieterach,
- poliuretanach.
Gdzie materiały kompozytowe stosowane są w dzisiejszych czasach?
Kompozyty mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. W budownictwie takimi materiałami są beton i żelbet. W lotnictwie i astronautyce kompozyty są wykorzystywane do budowy elementów samolotów, rakiet oraz sztucznych satelitów. W przypadku transportu z omawianego materiału produkuje się np. resory, zderzaki samochodowe oraz okładziny hamulcowe.